آبی‌ترین مانع

این مقاله، به‌صورت داستانی نوشته‌شده و سعی کردم، در نوشتار آن، از عناصر تخیل و طبیعی بهره بگیرم تا برای خوانندگان، قابل‌لمس و فهم باشد و در مسیر خواندن مقاله، با درون و افکار خویش، درگیر شده و برایشان نتایج خوبی از این کشمکش با درون، حاصل شود. باشد که به آنچه مقصودم بوده است دست‌یابم.

در نوشتار مقاله، از منابع خوبی مانند کتاب دانسته‌هایت را بکار بگیر نوشته کن بلانچارد و ترجمه استاد سعید محمدی و نیز کتاب جادوی کار پاره‌وقت نوشته جیم ران و ترجمه آقایان توحید فریدونی و امیررضا هاشمی، بهره جستم. از این استادان بزرگ کمال تشکر رادارم که با انتقال دانششان باعث خلق ایده‌های جدید شدند و دستان نوئی را به کار گرفتند تا قلم‌های بیکار روی میز، بر روی کاغذهای سفید، کلمات زیبا بنگارند.

قانون اول: کسی در مرداب راکد شنا نمی‌کند

مسیر موفقیت
هدفگذاری

هنگامی‌که هیچ حرکتی نمی‌کنید، همانند مردابی هستید که تنها انگیزه‌اش، دیدن آسمان آبی و نور خورشید است. غافل از اینکه علف‌های هرز تمام وجودش را فراگرفته. مرداب انگیزه تحرک و پویایی خود را ازدست‌داده، چون تمام هدفش رکود، نشستن و وقت گذراندن است. همانند انسانی که بدون یادگیری و پویایی در رکود مرداب گونه خود می‌ماند و بدون هیچ پیشرفتی درگیر روزمره تکراری‌اش می‌شود.

یک گام فراتر: به‌راستی تفاوت مرداب و اقیانوس در چیست؟

انگیزه برای رشد و ترقی
راهکارهای موفقیت

مرداب برای خود محدوده‌ای خاص دارد و نمی‌خواهد از آن فراتر رود، رکود تکراری مرداب هرروز پیوسته ادامه دارد و در خود فرو می‌رود، درحالی‌که اقیانوس بدون حدومرز امواج زیبایش را به اطراف می‌پراکند و می‌خواهد جوش‌وخروش درونی‌اش را با زیبایی هرچه‌تمام‌تر به جهان عرضه کند.

این تفاوت تنها در کلمه خواستن خلاصه‌شده و از بینش و فلسفه وجودی آن‌ها نشئت می‌گیرد. این فکر مرداب است که او را راکد و فکر اقیانوس است که او را پویا و خروشان می‌سازد.

اقدامک: ده دقیقه به داستان مرداب و اقیانوس فکر کنید. اگر آن‌ها دارای شخصیت‌های واقعی انسانی بودند ترجیح شما برای مرداب و یا اقیانوس بودن کدام است؟

قانون دوم: مرداب بودن و یا اقیانوس بودن؟

فرض کنید مسابقه‌ای برگزارشده و شما یکی از شرکت‌کنندگان این مسابقه هستید. میزهایی در وسط زمین مسابقه قراردادند که روی هرکدام از آن‌ها، زنگی نصب‌شده. مسابقه بدین شرح است که با صدای سوت داور هرکدام از شرکت‌کنندگان باید در درون خود به یک پرسش پاسخ دهد و سپس دکمه زنگ را فشار داده و جواب آن را بلند و زودتر از دیگر شرکت‌کنندگان اعلام نماید.

سؤال مسابقه: انتخاب با شماست، مرداب بودن و یا اقیانوس بودن؟ لطفاً انتخاب کنید و محکم زنگ را به صدا درآورید و بلند اعلام کنید.

اینجاست که شما برنده مسابقه خواهید بود، چون شما در اقدامک قبلی، مرداب بودن و یا اقیانوس بودن را بررسی و به خوب و بد آن فکر کردید و هم‌اکنون می‌دانید که نیروی وجود شما فعال‌تر و پویاتر از آن است که انتخابتان مرداب گونه باشد.

مشوق: تبریک می‌گویم، شما نفر اول مسابقه انتخاب در زندگی شده‌اید. لطفاً بخندید و با صدای بلند خودتان را تشویق کنید. اکنون شما وارد مسیر آبی زندگی برای رسیدن به اقیانوس پهناور انگیزه و پویایی می‌شوید.

قانون سوم: اقیانوس با شناگرانش چه می‌کند؟

راهکارهای رسیدن به موفقیت
مسیر موفقیت

اکنون شما نفر اول مسابقه انتخاب هستید. تصور کنید که در ابتدای خیابانی ایستاده‌اید. خیابان به دو مسیر متفاوت، تقسیم‌شده است. مسیر شماره (۱) پر از موانع پرش و چاله‌های پر از گل و مسیر شماره (۲) صاف، خالی و مستقیم به سمت مقصد است. انتهای خیابان اقیانوس پهناور است که اتفاقاً هدف شما رسیدن به اقیانوس و شنا کردن در آن است. شما مطمئناً می‌خواهید از شنا در این اقیانوس پهناور لذت ببرید.

اما برای رسیدن به این لذت باید از کدام مسیر عبور کنید؟ شماره (۱) و یا (۲)

  • لطفاً با استفاده از قدرت تخیل دلایل وجود موانع در مسیر شماره (۱) را بررسی و تفاوت این دو مسیر را در چند سطر بنویسید.
انگیزه رسیدن به موفقیت
عمل تا موفقیت

خلاقیت: دوست دارید موانع موجود در مسیر (۱) که باعث تأخیر شما دررسیدن به اقیانوس هستند، چه باشند؟ حداقل ۵ مورد را بنویسید.

خوب؛ شما می‌دانید برای تمامی مسائلی که برایتان پیش می‌آید، باید قدرت تفکر خود را بکار بیندازید. درواقع بدون تحقیق و بررسی و فکر کردن، انتخاب و یا انجام کاری غیرممکن است و حتی شاید نتایج بدی به همراه داشته باشد.

پس بیایید یک نفر را به‌عنوان راهنما، در ابتدای مسیر قرار دهیم. ضمناً ما برای کمک گرفتن از دانسته‌های راهنمای مسیر، به یک اتاق تفکر و بررسی هم نیاز داریم.

پس از چند لحظه تخیل … حالا ما هم یک اتاق تفکر و یک راهنمای انتخاب مسیر و اقیانوس‌شناس داریم که شغلش کمک به ماست. اکنون این تلاش و پیگیری ماست تا از دانسته‌ها و دانش این کارشناس بهره ببریم.

لطفاً چند لحظه تمرکز کنید و سپس وارد اتاق تفکر و بررسی شوید تا با کمک راهنما مسیر شماره (۱) و (۲) را بررسی و شناسایی و سپس انتخاب کنید.

شناخت و تفکر: راهنما به شما می‌گوید که آیا شناگر هستید؟ شما پاسخ می‌دهید: شنا نمی‌دانم و یا می‌گویید شنا می‌دانم اما تاکنون در اقیانوس شنا نکرده‌ام و یا می‌گویید شناگر هستم اما متأسفانه شناگر اقیانوس نه نیستم.

خوب در این لحظه، راهنما چند لحظه‌ای سکوت می‌کند و می‌گوید:«پس مسیر شماره (۲) برای شما مناسب نیست چون مسیر ساده و بدون مانع برای کسانی مناسب است که شناگر اقیانوس هستند و کاملاً با طبع و شرایطش آشنایی دارند. شما می‌توانید مسیر شماره (۱) را انتخاب کنید. شاید برای رسیدن به اقیانوس کمی زمان طولانی‌تری سپری شود، اما شما پس از طی مراحل و موانع مسیر شماره (۱) یک شناگر قابل خواهید بود که کاملاً اصول و قواعد را می‌داند و مطمئناً از شنا در اقیانوس لذت خواهد برد.»

شما کمی با ناراحتی و تأسف از اینکه باید انتظار بیشتری برای رسیدن به لذت بکشید می‌گویید:«خوب، این موانع چه هستند؟»

راهنما می‌گوید:«عزیزم، این‌ها موانع نیستند، آن‌ها مراحل یادگیری برای شناگر شدن هستند. شما حتماً باید بدانید که اقیانوس تا زمانی زیباست که از روبرو تماشایش می‌کنید. برای وارد شدن و شنا کردن در آن باید از جنس اقیانوس و موج شد وگرنه بجای لذت بردن، غرق خواهید شد، چون قوانین بودن در آن را نمی‌دانید. پس باید مراحل یادگیری را کاملاً پشت سر بگذاری و یک شناگر ماهر شوی از جنس اقیانوس. من شوق تماشای این دریای بی‌کران را در تو می‌بینم».

با گفتن این جمله لبخندی بر لبانتان می‌آید و تصمیم می‌گیرید برای رسیدن به لذت اقیانوسی همه مراحل یادگیری را پشت سر بگذارید.

در هنگام خروج از اتاق، راهنما می‌گوید:«عزیزم، لطفاً یک نکته را فراموش نکن. در مسیر، شرکت‌کنندگان دیگری هم هستند، مراقب باش خستگی‌ها و روحیات منفی آن‌ها باعث ضعف اراده و کاستی در عملکرد تو، برای رسیدن به هدف نشود».

بعد از گفتن این جمله، به نشانه حمایتت می‌کنم دستش را بر شانه‌ات می‌گذارد و تو را به سمت خروج راهنمایی می‌کند.

خلاقیت: اکنون، شما یک دانشجوی رشته اقیانوس‌شناسی هستید، دوست دارید زمان، برنامه آموزشی، قوانین و انیفورم این دانشگاه چگونه باشد؟ در چند سطر توضیح دهید.

انگیزه و موفقیت
راههای موفقیت

قانون چهارم: دانسته‌هایت را بکار بگیر!

شما در مسیر آموزش تنها به چند مورد کلیدی نیاز دارید تا با رتبه عالی به یک شناگر ماهر تبدیل شوید.

  1. اراده
  2. تمرکز
  3. راهنما
  4. پشتکار

این مسیر طوری برنامه‌ریزی‌شده که پس از طی هر مرحله شما گنجی از دانش در جزیره وجودتان ذخیره می‌کنید. همه ما می‌دانیم که یک سکه طلا ارزش زیادی ندارد اما وقتی چندین سکه طلا روی‌هم ذخیره می‌شود، درنهایت، ما به یک شخص ثروتمند تبدیل خواهیم شد.

پس دو اصل مهم را فراموش نکنیم:

  1. صبر
  2. پس‌انداز

لطفاً در هنگام خستگی، ضعف روحی و زمانی که در ندانستن‌های خود گرفتار می‌شوید، از راهنمای مسیر کمک بگیرید.

مراحل و موانع یکی پس از دیگری طی می‌شود … چرا دیگر پاهایتان سفتی آسفالت جاده را لمس نمی‌کند! احساس می‌کنید پاهایتان در ماسه‌های نرم فرو می‌رود و در این هنگام است که راهنما می‌گوید:«عزیزم، اینجا انتهای مسیر است و تو یک شناگر ماهر شده‌ای. تو می‌توانی با اطمینان خاطر، در آب شیرجه بزنی و از شنا در اقیانوس بی‌کران لذت ببری. برو و شناگری خود را به نمایش بگذار. همه ما می‌خواهیم شنای زیبای تو را تماشا کنیم. حالا تو تمام اصول و قوانین اقیانوس را می‌دانی».

چشمانتان پر از اشک شوق می‌شود. این لحظه‌ای است که به خودباوری رسیده‌اید. لحظه‌ای که انسان به نیروی درونش ایمان می‌آورد و می‌خواهد توانایی‌هایش را به نمایش بگذارد.

و یک شیرجه زیبا از شما و لذت لمس امواج مهربان اقیانوس.

اکنون شما نیز یک شناگر و یک کارشناس هستید، حتی می‌توانید برای دیگران راهنما باشید. بله! چون شما با نهایت تمرکز و پشتکار تمام اصول را فراگرفته‌اید.

مشوق: جلوی آینه بایستید و لبخند بزنید. با خوشحالی به خودتان تبریک بگویید تا چشمه احساسات درونی‌تان بجوشد و لذت شیرینی موفقیت را دردهانتان آب کند.

دانسته‌هایت را به کار بگیر آنچه آموختی را با تمام وجود در شناگری خود استفاده کن و لذت بودن در اقیانوس آرزوهایت را بچش.

فکر می‌کنید دررسیدن به آنچه می‌خواهید باشید چه مواردی وجود دارد که ممکن است باعث ایجاد ضعف در پشتکار و نیروی اراده‌تان شود؟ لطفاً بنویسید و سعی کنید طی یک برنامه‌ریزی هرروز یکی از آن‌ها را برطرف کنید.

قانون پنجم: دانسته‌هایت را تثبیت کن.

هنگام شنا کردن در اقیانوس متوجه شناگران دیگری می‌شوید که خیلی از آن‌ها مانند شما با زیبایی هرچه‌تمام‌تر هنرها و دانسته‌هایشان را به نمایش می‌گذراند. از لحظاتشان لذت می‌برند و باد اقیانوسی صورتشان را نوازش می‌کند.

در این حین، شما متوجه دیگرانی می‌شوید که در حال دست‌وپا زدن در آب‌اند و حتی کسانی را می‌بینید که اصول شنا را کم‌وبیش می‌دانند و ممکن است با آمدن موجی سنگین در آب فروروند، غرق شوند و یا صدمه ببینند.

بله… شما علاوه بر یک شناگر ماهر یک نجات‌غریق هم هستید. لطفاً دانسته‌هایت را با آن‌ها به اشتراک بگذارید. احتمالاً این افراد ندانسته و بدون مشورت باراهنما از مسیر شماره (۲) وارد اقیانوس و یا در انتخاب مسیر دچار اشتباه شدند.

این مثال شرکت‌ها و سازمان‌هایی است که ندانسته محصولی را تولید می‌کنند و درفروش با شکست مواجه شده و از دور بازار خارج می‌شوند. مطمئناً این سازمان‌ها از وجود یک مشاور بازاریابی و تبلیغاتی بی‌بهره‌اند. کسی که از تمام اصول و روش‌های تولید و فروش محصولات و فراز و نشیب مسیر آگاه است.

تردید نکنید. انتقال دانسته‌هایتان به دیگران، علاوه بر کمک به آن‌ها، کمک به خودتان هم هست، چون باعث تثبیت اطلاعاتتان می‌شود.

مثالی دیگر. بیایید به گنجینه جزیره وجودتان سری بزنیم. همه ما می‌دانیم پولی که در یکجا جمع می‌شود و راکد می‌ماند به‌مرورزمان ارزش خود را از دست می‌دهد چون ارزش پول به نرخ روز محاسبه می‌شود و فقط در جریان خریدوفروش و معاملات بازار ارزشش افزایش می‌یابد. پس بهتر است گنجینه طلای خود را در اختیار دیگران نیز قرار دهید، در این صورت در جریان مبادلات روزمره، ارزش سکه‌هایتان بیشتر خواهد شد.

اکنون شما می توانید یک متخصص، یک راهنما یا یک معلم باشید کافی است گام به گام و حساب شده فکر و عمل کنید.

این من و شما هستیم که بااراده و تصمیم، زندگی خود و دیگران را می‌سازیم و نتیجه تصمیمات جمعی ما، یک کشور را اداره می‌کند. پس انتخاب‌های کوچکمان را درست کنیم تا یک کشور پر از انتخاب‌های درست داشته باشیم.

معرفی کتاب:

دانسته هایت را به کار بگیر/ کن بلانچارد
دانسته هایت را به کار بگیر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *