شیطان درون

دقت کرده‌اید؟

دقیقاً زمانی که اراده به انجام کاری می‌کنیم تمام‌کارهای دنیا روی سرمان آوار می‌شود تا ما به انجام تصمیمان نرسیم.

من سال‌ها با این مسئله در انجام کارها و تصمیماتم درگیر بودم تا اینکه به‌مرور راهکارهایی را خلق کردم که مرا به موفقیت در انجام کارهایم رساند. در این مقاله می‌خواهم آن‌ها را با شما در میان بگذارم.

زمانی که تصمیمی می‌گیرید (مهم نیست که آرزویی بزرگ باشد و یا یک هدف کوچک روزانه) بهتر است آن را مکتوب کنید.

نوشتن یک هدف به شما کمک می‌کند آن را از یاد نبرید. سعی کنید بسته به میزان اهمیت آن را رنگی‌تر و بزرگ‌تر بنویسید و درجایی نصب کنید که روزانه بیشتر در دیدرستان باشد. حتی اگر شد آن را بارها و بارها بارنگ‌های متفاوت بنویسید و درجاهای مختلف نصب کنید. جایی که وقتی غمگین هستید در آنجا خلوت می‌کنید، جایی که وقتی خسته هستید برای استراحت آنجا می‌نشینید، روی میز کارتان، روی در یخچال و …

سعی کنید نزد دیگران از آن صحبت نکنید اما در ذهنتان مدام آن را مرور کنید تا کاملاً در ذهنتان سازمان‌دهی شود. این کار موجب ایجاد جرقه ایده‌های خوبی در راستای تحقق هدفتان خواهد شد.

آنچه در ذهنتان به تصویر می‌کشید را در دفتری مکتوب کنید. وقتی سازمان‌دهی ذهنتان را روی کاغذ می‌آورید خوب و بد آن و نقاط ضعف و قوت آن را درک خواهید کرد. آنگاه به تصحیح ریز مسائل خواهید پرداخت. در این صورت مغزتان راحت‌تر می‌تواند اجزای هدف را تشخیص دهد و مراحلی را که باید برای رسیدن به آن طی کنید قابل‌فهم‌تر خواهد شد.

با این روند قسمت بزرگی از انجام ندادن حل خواهد شد، زیرا بزرگ‌ترین مسئله در مسیر انجام ندادن خودتان هستید.

مسئله دیگری که وجود دارد دیگران هستند. اغلب انسان‌ها خودشان را در اولویت می‌بینند پس به شما اصرار می‌کنند که دست از کارتان کشیده و به کار آن‌ها رسیدگی کنید.

در فرهنگ لغت همه کشورهای دنیا کلمه‌ای وجود دارد که اغلب دو حرف بیشتر نیست و برای گفتن آن به سوزاندن انرژی زیادی هم نیاز ندارید. راحت بگویید نه

وقتی کاری را در زمان خاصی باید انجام بدهید به بقیه بگویید منتظر باشند تا کارتان را به انجام رسانید. فرض کنید تصمیم و هدف شما در آن لحظه رئیس شماست و اگر آن را به انجام نرسانید شمارا از اداره اخراج خواهد کرد.

فرض کنید به خودتان قول داده‌اید که آن تصمیم را به انجام برسانید و اگر بدقولی کنید مورد مؤاخذه خودتان قرار خواهید گرفت و دیگر روی خودتان نمی‌توانید حساب کنید. چقدر بد خواهد شد اگر چنین اتفاقی بیفتد.

لحظه‌ای که همه تنبلی‌ها و همه خستگی‌ها و همه افکار بد و ناامیدی سراغتان می‌آید تا شمارا به انجام ندادن و به تعویق انداختن کارتان تشویق کند، سعی کنید ذهنتان را خالی از فکر کنید و بدون هیچ فکری فقط به انجام تصمیمتان بپردازید.

اگر خیلی به دنبال بهانه هستید تا از زیر انجام تصمیمتان فرار کنید جلوی آینه بایستید و به خودتان نهیب بزنید. می‌توانید برای انجام درست‌کارتان جایزه‌ای در نظر بگیرید و هنگام نهیب زدن، خودتان را در حالی تصور کنید که از دریافت جایزه محروم شده‌اید و افسوس همه وجودتان را فراگرفته است.

شب‌هنگام، وقتی‌که می‌خواهید بخوابید تصمیمتان را در ذهن بازسازی کنید. مغز شما آخرین اطلاعات دریافتی قبل از خواب را در خود حفظ می‌کند و موقع بیدار شدن به شما یادآوری خواهد کرد.

صبح پیش از انجام هر کاری اول به انجام تصمیمتان بپردازید و بعد به سراغ کارهای دیگر بروید.

غیرازاین راهکارها، روش‌های زیاد دیگری را هم آزمودم و نهایتاً به اینجا رسیدم که زمان می‌تازد و منتظر من نمی‌ماند. پس بهتر است تصمیماتم را در لحظه عملی سازم تا از زمان عقب نمانم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *