چگونه با افراد سرشناس ارتباطی ماندگار برقرار کنید؟ (۳)

یکی از مهم‌ترین قسمت‌های ساخت ارتباط با افراد سرشناس این است که شرایط فرد موردنظرتان را بشناسید تا ارتباط را دچار مخاطره نکنید. مطمئناً شما در هر جایگاهی که قرار دارید افرادی وجود دارند که می‌خواهند با شما ارتباط برقرار کنند. خب، با این شرایط سؤالی ایجاد می‌شود که باید به آن پاسخ داد!

آیا شما دوست دارید هرکسی بدون دانستن شرایط و قوانین شخصی و کاری‌تان وارد محدوده و مرزهای شما شود؟ مطمئناً خیر، اگر این اتفاق بیفتد چه حسی به شما دست می‌دهد و چه عکس‌العملی از خودتان نشان خواهید داد؟ حتماً حس خوبی نخواهد بود زیرا به قوانین و مرزهای شما بی‌حرمتی شده است و شاید عکس‌العملی داشته باشید که از انتظار فردی که خواهان برقراری ارتباط است خارج باشد حال این عکس‌العمل می‌تواند تندی، بی‌اعتنایی و یا به تعویق انداختن باشد که البته این عکس‌العمل بستگی به این دارد که تا چه حد به مرزهای شما تعرض شده باشد.

در افراد مختلف مرز تعاریف متعددی دارد. ممکن است در چارچوب ساعت‌های تماس و یا ارسال پیغام باشد (این مورد بالأخص در قالب تماس و ارسال پیامک به تلفن همراه شخصی دارای حساسیت بیشتری است نسبت به شبکه‌های اجتماعی زیرا پیامک جزء مرزهای شخصی است و در حریم امن و آرامش شخص قرار می‌گیرد)، نحوه معاشرت، ادبیاتی که جهت برقراری ارتباط به کار می‌برید و مواردی مانند این‌هاست. البته اینکه اصلاً به چه شکلی ارتباط را شروع کنید مبحث مفصلی است که در این مقاله نمی‌گنجد اما همین‌قدر بدانید که در این‌گونه مواقع باید خودتان را جای طرف مقابل بگذارید (کاری که کمتر در کشور ما اتفاق میفتد همین است که خودمان را در جایگاه شخص مقابل بگذاریم و از دیدگاه شخص مقابل به موضوع و نحوه ارتباط نگاه کنیم، اگر این کار را انجام دهید آنگاه انتظارات فرد سرشناس خود را راحت‌تر درک خواهید کرد و این یک قانون اثبات‌شده در جهان است که اگر شما درک کنید او نیز نیروی مثبت شما را درک خواهد کرد و متقابلاً عکس‌العمل مثبتی نشان خواهد داد)

حال می‌خواهیم ببینیم از کجا باید تشخیص دهید قواعد و قوانین شخص موردنظر چیست؟

  1. می‌توانید محترمانه از او بپرسید مبنی بر اینکه چگونه می‌توانم با شما در ارتباط باشم؟ از چه طریقی؟ (منظور شبکه‌های اجتماعی، تلفن دفتر، تلفن شخصی، ایمیل و یا مراجعه حضوری و … است) از کدام طریق شما راحت‌ترید؟
  • نکته: اگر کسی گفت از طریق شبکه‌های اجتماعی لطفاً کاملاً مشخص کنید که کدام شبکه اجتماعی را برای پیغام‌های ضروری خود چک می‌کند و درباره شفاف‌سازی این نکته هرگز کم نگذارید زیرا برای خود من (سارا احسانی کوا) بسیار پیش‌آمده که مراجعینم دچار اشتباه می‌شوند درحالی‌که درک می‌کنم آن‌ها هنوز راه و چاه برقراری درست ارتباط را نمی‌دانند بااین‌حال از این روندشان بسیار آزرده می‌شوم و یا حتی تجربه‌های تلخ بسیاری دارم از برقراری ارتباطات نادرست خودم با افراد مدنظرم دقیقاً زمانی که در حال کسب تجربه در این زمینه بودم اما به‌موقع توانستم سروته قضیه را جمع‌وجور کنم تا ارتباط خراب و ویران نشود.
  1. از افرادی که پیش از شما با ایشان ارتباط برقرار کردند بپرسید و کسب اطلاعات کنید. البته پس از جمع‌آوری اطلاعات در پی تحقیق جهت درستی آن‌ها برآیید و تنها به آنچه دیگران می‌گویند اکتفا نکنید.
  2. از روی نشانه‌ها به جستجو بپردازید. نشانه شامل نکاتی هستند که شخص سرشناس در دل نوشته‌ها، استوری ها، شبکه‌های اجتماعی، مقالات سایت، سمینارها، گزارشات روزانه‌اش و هرجایی که مطلبی از خود به‌جای می‌گذارد بیابید. البته این روش بسیار سخت است و نیاز به‌دقت و مطالعه بسیار شما دارد اما نتایج بسیار خوبی به دستتان می‌دهد و اگر از این روش استفاده کنید شاید شروع ارتباط کمی برایتان سخت باشد اما ازآنچه در این روش به دست می‌آورید می‌توانید در ادامه ارتباط سورپرایزهای بسیار خوبی برای فرد سرشناس داشته باشید. مطمئناً او از اینکه این‌همه برای شما ارزشمند و بااهمیت باشد بسیار خوشحال خواهد شد و از این‌زمانی که برای شناخت او و جستجو در مطالب و ارائه‌هایش صرف کرده‌اید احساس رضایت بسیار خواهد داشت.
  3. می‌توانید هیچ‌کدام از این روش‌ها را به کار نبرید و ارتباطی کاملاً بدون برنامه‌ریزی و باری به هر جهت را شروع کنید که در این صورت من تضمینی برای بقای آن نخواهم داد.

خب راهکارهای شناخت قوانین مرزهای شخص را تا حدودی برایتان توضیح دادم. امیدوارم با به‌کارگیری و تمرین این نکات بتوانید به افراد موردنظرتان برسید. راستی این نکات کلیدی در تمامی ارتباطات می‌توانند به کار روند و تنها مخصوص افراد سرشناس نیستند. یادتان باشد تمامی افراد در هر جایگاهی برای خودشان مرزها و قوانین تعریف‌شده‌ای دارند. پس با به‌کارگیری این می‌توانید ارتباطات خود را اصلاح و بهینه کنید.

اگر سری مقالات قبلی این موضوع را مطالعه نکرده‌اید و یا نکته‌ای را فراموش کرده‌اید و می‌خواهید بازخوانی کنید می‌توانید از دکمه‌های زیر آن‌ها را بیابید.

مقاله ۱

مقاله ۲

کتاب از سیب تا فروش

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *